ORSZÁGOS HUNGARIKUM VERSENY 6. HELYEZETTJE A DÜRER ISKOLA CSAPATA

„Jaj, de jó, ja de finom, lesz ugye kolbász az asztalon!”

A Lakiteleki Népfőiskola – a Magyar Országgyűlés, a Hungarikum Bizottság és a Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával – a 2018/2019. tanévben meghirdette vetélkedőjét a hungarikum mozgalom népszerűsítése, valamint nemzeti értékeink megismertetése érdekében. A játékos vetélkedőre Kárpát-medencei általános iskolák 7. évfolyamos tanulói jelentkezhettek.

A Gyulai Dürer Albert Általános Iskola két csapattal nevezett be a versenyre: a Magyarország nevezetességei nevet viselő csapat – tagjai: Árgyelán Viktória, Gurzó Kinga, Urbán Panka Katalin –, valamint a Düreresek a kincsek nyomában – a csoport tagjai: Beleznai Dávid, Papp Rajmund, Ráfi István – 2019 januárjában egy 50 kérdésből álló tesztet töltöttek ki, bejutva ezzel a második fordulóba.

Ebben a részben „Ízek, illatok, receptek” a település szakácskönyvéből címmel vállalkoztunk arra a nemes feladatra, hogy egy olyan ételleírást, vagy receptet gyűjtöttünk, amely étel valamilyen formában kötődik a csapathoz, az iskolához, az adott településhez vagy tájegységhez. Így esett a választásunk az alábbi két receptre: cipóban tálalt mályvádi vadraguleves gyulai kolbászkarikákkal, gyulai finom falatok. A receptet Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakács ajánlotta figyelmünkbe, az ő iránymutatásával készítettük el az ételt a középkori hangulatot idéző gyulai várban, ahol pedagógusok, szülők és diáktársak szurkoltak a csapatoknak, majd fogyasztották el jóízűen a kiváló ételeket. Mindkét recept elmaradhatatlan alapanyaga a hungarikumnak számító Gyulai kolbász, melynek gyártása hagyományos technológiák alkalmazásával történik.

A második forduló következő kihívása volt, hogy a vetélkedő csapat tagjainak választaniuk kellett egy olyan magyar személyiséget, akinek az életútja, tevékenysége példaként szolgál előttük. Fontos kritérium volt, hogy az adott személy életútja kötődjön a versenyző csapathoz, vagy az adott településhez.

A Düreresek a kincsek nyomában csapat választott példaképe a gyulai Prohászka Béla Venesz-díjas mesterszakács volt, akinek szakmai pályafutása példaként állhat előttünk, hiszen eddigi életműve ékes bizonyítéka annak, hogy bármilyen szakmát, hivatást választ magának az ember, csak úgy érdemes azt művelni, hogy feladatát teljes szívvel, lelkesedéssel és alázattal végzi. Ezt támasztja alá a választott személy mottója is, miszerint „ezt a nagyon szép szakmát csak szívvel és lelkesedéssel lehet művelni.” Választott példaképünk fontos feladatot vállal a magyar nemzeti értékek és hungarikumok népszerűsítésében is. A vele készített interjúból kiemelendő, hogy mesterszakácsként tervei között szerepel egy olyan 21. századi szakácskönyv elkészítése, amely az informatikával párosítva applikációval együtt segíti az ételek elkészítését.

A másik választott példakép Kiss György festő, szobrász, éremművész. A nemzetközi hírű művész sok területen tette le védjegyét: grafika, festmény, érmek, köztéri szobrászat.  Művészeti életútját számos szakmai és állami elismerés is kísérte: Ferenczy Béni-nagydíj, Munkácsy-díj. Alkotásait a londoni British Múzeumtól a ravennai Dante Múzeumig több külföldi és Soprontól Gyuláig sok hazai közgyűjtemény őrzi becses darabjai között. Életműve azt üzeni számunkra, hogy munkáival közelebb kerülünk a műtárgyakhoz, melyekben benne van az alkotó embersége és kézmelege.  A budapesti születésű, magát gyulainak valló művész szobrász- és éremművészként kiemelkedőt alkotott, munkáját számos kitüntetéssel is elismerték. Gyula, mint emblematikus város fontos szerepet töltött be életében: gyermekkorában az első festményén a gyulai várat ábrázolta. Az általa készített, gyulai várat ábrázoló 5000 forintos emlékpénzt a közönség szavazatai alapján 2009-ben a világ legszebb érméjévé választották. Gyulán két jelentős alkotása kapott helyet: az 56-os emlékmű az Október 23. téren, Stáció című domborműsorozata a Kálvária kápolnánál látható. 1996-ban a város díszpolgárává választották. A művész készítette el intézményünkhöz, a Gyulai Dürer Albert Általános Iskolához kötődő, azt támogató, a Gyulai Dürer Albert Általános Iskoláért Alapítvány legmagasabb díjának, a Dürer-díjnak az emlékplakettjét is.

És következett az igazi nagy megmérettetés! Ugyanis nagy örömünkre a Düreresek a kincsek nyomában csapat bejutott a Lakiteleki Népfőiskolán megrendezett elődöntőbe, majd onnan sok akadállyal megküzdve a döntőbe jutott csapatok közé.

A feladat itt sem volt egyszerű: az elődöntőben egy hungarikumot kellett bemutatni, amely természetesen a gyulai kolbász volt. Előadásunk címe „Még a csapból is a gyulai…” koncepciója az volt, hogy rap műfajban népszerűsítettük szülővárosunk igaz finomságát, a gyulai kolbászt, melyet prezentáltunk a zsűrinek is. A csapatok tudásának összemérését szolgálta a hungarikumokra, valamint a nemzeti, külhoni értékekre épülő teszt és képfelismerő játék.

A döntőbe jutás felemelő érzéssel töltött el bennünket. A megmérettetés állomásai a következők voltak: egy érték mellett érveltünk annak érdekében, hogy kerüljön be a hungarikumok közé. Választásunk a gyulai várra esett, melynek történetét idéztük fel színpadi jelenetben, háttérben a várat bemutató kisfilmünkkel. A tudásbonbonok bontogatása most sem maradt el, csapatunk tudására voltak kíváncsiak a szervezők az igaz-hamis, képes játékban.

Az eredményhirdetés katartikus élménye sem maradt el, amikor megtudtuk, hogy Kárpát-medence 6. helyezettje lett a csapat.

Ezúton megköszönjük a versenyhez nyújtott segítséget:

- a Gyulai Tankerületi Központnak

- Dr. Görgényi Ernő úrnak, Gyula város polgármesterének

- Prohászka György Venesz-díjas mesterszakácsnak

- Daka Zsoltnak, a Gyulahús Kft. ügyvezetőjének

- Bimbó Lajos úrnak, a Gyulai Hírlap Szerkesztőségének

- Dombi Ildikó ügyvezető igazgató asszonynak, az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság vezetőjének

- Kiss László Györgynek, Kiss György művész úr unokatestvérének

- a Dürer Iskola szülői és pedagógus közösségének