A Magyar Népmese Napja

„A mese örök. A mese pedig azért örök, mert a közönsége is örök. Amíg gyerekek vannak, addig mese is lesz, és a gyerekek sem változnak lényegesen, alapállásuk örök. Mert mi a gyerek viszonya a világhoz? Meg akarja ismerni, és meg akarja hódítani, és ebben segít többek között a mese is.”    
/Csukás István/


A Gyulai Dürer Iskolában az idei évben is megemlékeztünk a Magyar Népmese Napjáról.

Szeptember 30-án született a legnagyobb magyar mesemondó, Benedek Elek, akinek tiszteletére a Magyar Olvasótársaság kezdeményezésére, 2005 óta – az idén már 20. alkalommal - ezen a napon ünnepeljük a Magyar Népmese Napját. Elek Apóra emlékezünk, de egyben a magyar népmesét, és általában minden nép meséjét, ünnepeljük. Benedek Elek mesemondóként és népmesegyűjtőként maradt fenn az emberek emlékezetében. Mint meseíró, a magyar gyermekirodalom egyik megteremtője volt. A székely nép mesemondó fiának tekintette magát és kötelességének érezte, hogy felkutassa a népmeséket, majd leírja, és mindenki által elérhetővé tegye őket.

A hét első felében az alsós osztályok ellátogattak a könyvtárba, ahol Benedek Elek életéről, munkásságáról, a magyar és más népek meséiről volt szó. Megbeszéltük, hogy miért fontos a mese, mit tanulhatunk belőle, miben segíthet nekünk. A foglalkozás során szó volt a népmesék filmes változatáról, amelyet a Pannónia Filmstúdióban Mikulás Ferenc ötlete alapján, Jankovics Marcell, Horváth Mária és más rendezők valósítottak meg. A mesefilm gyűjtemény 2020-ban bekerült a Hungarikumok gyűjteményébe is. A gyerekek játékos feladatot kaptak, amit nagy örömmel oldottak meg.

Kocsisné Széll Márta
    könyvtáros