Culturing Round - Angol nyelvi verseny

"Néhány órára a kenguruk földjén a Dürerben…"

Miért is ugrálnak a kenguruk? A főváros a legnagyobb város? Lehet-e nyáron karácsony? Melyik az ausztrálok szent helye? Van-e olyan természeti képződmény, amely látható az űrből? Ehhez hasonló kérdések foglalkoztatták a tanulókat és a tanárokat 2015. december 11-én a Gyulai Dürer Albert Általános Iskolában. Iskolánk immár tizedik alkalommal adott otthont a "Culturing Round" angol nyelvű városi kulturális vetélkedőnek.

E rendezvényt azzal a céllal indította útjára a szervező, Nagy Emese, az iskola angol-magyar szakos tanára 2006-ban, hogy a gyerekek „észrevétlenül” juthassanak olyan tudás birtokába, mely nem kapcsolódik szorosan a tananyaghoz, mégis elengedhetetlen, hiszen a gyerekek az adott ország nyelvét tanulják. Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Írország, Skócia, Wales és Anglia váltják egymást a sorban. Ebben az évben újból Ausztrália kapta a főszerepet.

Gyula város hét iskolájából, négyfős hetedikes diákokból álló csapatok vettek részt a rendezvényen, melyet Csontosné László Anikó, az intézményvezető-helyettese nyitott meg. A zsűri tagjai dr. Szabó Klára a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karáról, Fodorné Horváth Anett és Juhász Károly az Erkel Ferenc Gimnáziumából érkezett tanárok voltak.

A délután idén is a jó hangulat jegyében zajlott, melyet Vágó Dániel, iskolánk volt tanulója nyitott meg rövidke koncertjével. Az ausztrál „csodavilágot” idéző gitáros dalok ugyanis feledtették - ha csak egy rövid időre is - a versenyző csapatok izgalmát. Ez után a kollégák egy teremben videofilmet nézhettek erről a mesés országról, miközben a csapatok számára elkezdődhetett a megmérettetés. Bemelegítő feladatként a csoportok előre elkészített diabemutatóját láthattuk, miután egy ausztrál kultúrával kapcsolatos játékos tesztet kellett a csapatoknak kitölteni. ezt követően vaktérkép kitöltése volt a feladat, majd olvasott szövegértésként egy tündéri meséből derült ki, miért is ugrálnak a kenguruk. Kihívást jelentett a tanulók számára a szóbeli feladat, amikor is a különleges ausztrál állatok képeiről kellett előadást tartaniuk az állatokról. Nem maradt ki a sorból a híres épületek és más földrajzi képződmények felismerése sem. Végül pedig egy mai ausztrál énekesnő, nevezetesen Sia új dalát hallgathatták meg a diákok többször, hogy az eléjük tett 'lyukas' szöveget kitöltsék a hallottak alapján.

A feladatok elvégzése után a csapatok tagjai megvendégelésen vettek részt. A délután eredményhirdetéssel és a megérdemelt jutalmak kiosztásával zárult.

A versenyen a következő eredmények születtek:
1. helyezett a Magvető Református Általános Iskola csapatának tanulói
2. helyezett a Nicolae Balcescu Román Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda csapatának tanulói
3. helyezett a Gyulai Implom József Általános Iskola csapatának tanulói