Úszóosztályok a Gyulai Dürer Albert Általános Iskolában

(Tanítói tapasztalatok a heti 2 órás úszásoktatással kapcsolatosan)

Gyulán, a Várfürdőjéről méltán híres városunkban az úszás nem csak szabadidős lehetőség, hanem jó eszköze lehet gyermekeink testi-szellemi fejlődésének, hogy egészséges, szép tartású felnőttekké cseperedhessenek. A testnevelés órák keretein belül a tehetségazonosítás is megtörténik, segítve ezzel a helyi egyesületek utánpótlásnevelését.

Az úszóosztályok indítása idén 5 éve kerül meghirdetésre. A mindennapos testnevelés keretein belül az úszóosztályok a heti 5 testnevelés órából kettőt a Gyulai Várfürdőben töltenek. A jelenlegi 4.b osztály volt az úttörője ennek a kezdeményezésnek, az alábbiakban a négy év tapasztalatait foglalta össze osztálytanítójuk, és testnevelőjük, Boruzs Mónika:

„Első osztályban a hátúszással kezdték az úszástanulást, melyet a kezdők segédeszközzel, a haladók eszköz nélkül el is sajátítottak.

A második osztályban a hát- és gyorsúszás úszásnemekkel ismerkedtek alaposabban, a tapasztalat az volt, hogy még a koordinációs nehézséggel küzdő tanulók is sikeresen elsajátították az úszásnemeket.

Harmadik évfolyamra már három úszásnemet sajátítottak el 100 %-ban a tanulók: hátúszás, gyorsúszás és mellúszás.

Valamennyi évfolyam végén vizsgával zárnak a tanulók. A testnevelés tantárgy értékelését az úszóedző és a testnevelést tanító kolléga együttesen végzik.

Az úszóórákat a Gyulai Várfürdő szakképzett edzői tartják. Az osztálytanító felügyeletével, valamint kísérő pedagógiai asszisztens segítségével a foglalkozás biztonságos, és a tanulók egyéni igényeit is ki tudják elégíteni (mosdóba kísérés, segítség az öltözésnél, hajszárításnál-főleg a kisebb gyerekek igénylik). Az edzők munkája szakszerű, hatékony, magas színvonalú. Az úszásórák jó hangulatúak, a tantervi követelmények teljesíthetőek az úszásra biztosított óraszámban.”

Iskolánk észrevételeit folyamatosan jelzi a Várfürdő munkatársainak, akik jó partnernek bizonyultak az utóbbi években. Minden tanévben két alkalommal meginvitálják a szülőket nyílt óráikra, ahol mindenki személyesen is meggyőződhet gyermeke úszástudásáról.

Szakmai tervek:

1. évfolyam      2. évfolyam      3. évfolyam      4. évfolyam