Fenntarthatósági témahét



 Idén második alkalommal csatlakozott iskolánk az országosan meghirdetett Fenntarthatósági - környezettudatossági - Témahéthez. A program célja a Föld Napja üzenetének, a fenntarthatóságnak a terjesztése, a környezettudatos szemléletalakítás erősítése. Ezt szerettük volna segíteni gyermekeinkben, együttműködve a felső tagozat Természettudományos Hétre szervezett eseményeivel. Megemlékeztünk volt igazgatónkról, Kurucz Lajosról, izgalmas és érdekes előadásokon, versenyen vehettek részt a felsős diákok a korosztályuknak megfelelő témákban.
  Az alsós gyerekek programjai két téma köré csoportosultak:
  • Őrizd meg a Földet! – ennek fő vezérfonala a vízhez való pozitív kötődés megerősítése,
  • Szeresd az állatokat! – a felelős állattartással kapcsolatos ismeretek bővítése.
 Ezen témák köré építettük a hét eseményeit. Lehetőség nyílt megtisztítani iskolánk, és az Élővíz-csatorna környékét a szeméttől, ebben minden alsós osztály részt vett. Megdöbbenéssel vették, hogy zsákszámra tudtak elhullajtott szemetet összeszedni, főként a városi helyszíneken. Bemutathatták házi kedvenceiket. A 3.b osztály a hét folyamán megtelt igazán türelmes állatkákkal. Nyulak, papagáj, halak, hörcsög is érkezett vendégségbe hozzánk. Sőt! A gyerekek kis előadásokkal készültek kedvenceikről. Aki az állatát nem tudta behozni, digitálisan mutatta be társainak. Az elhasznált elemeket folyamatosan lehetett gyűjteni a bejárati zsibongóban. Előzetesen már pályázhattak a gyerekek a témákhoz kapcsolódó mesékkel, rajzokkal, saját ötleteik alapján készített tárgyakkal. A pályázatokra érkezett munkákat négytagú zsűri bírálta el. Az eredményeket a pénteki zárórendezvényen ismerhettük meg. Nagy büszkeséggel töltött el bennünket, hogy mennyire megmozdult a kicsik fantáziája. Ötletes, ízléses, jól kigondolt, izgalmas pályázati munkák érkeztek, ezzel megnehezítve a döntéshozók dolgát. Az elkészült pályázati és más termékek, a mesék május közepéig tekinthetők meg a bejárati zsibongóban. Újrahasznosított anyagokból játékok készültek, amelyeket pénteken délután próbáltunk ki az udvarunkon. Új értelmezést nyert a PET palack fogalma. Készült belőle sok-sok bábu amőbához, Ki nevet a végén? játékhoz, dámához, ügyességi játék, kis autó, halacskák is "születtek". Ültettünk búzamagot, felhasználva az iskolatej kiürült dobozait, épült torony, bár ez a szél ellen nem tudott harcolni. A KÖVIZIG munkatársai segítették még a délután izgalmasabbá tételét. A víz védelmének lehetőségeivel egészítették ki játékosan tudásunkat. Több érdekes, hasznos eszközzel járultak hozzá a sikerhez. A gyerekek arcán és egész heti hozzáállásán azt láttuk, hogy a program sikeres volt. Játszva tanultak, tanulva játszottak. Köszönettel tartozunk minden kollégánknak, amiért gördülékenyen mehetett minden a maga útján.
 Nagyon sok segítséget kaptunk ahhoz, hogy a programok sikeresek legyenek. Köszönjük a támogatást a Gyulai Közüzemi Nonprofit Kft-nek, a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság munkatársainak, a Gyulai Tankerületi Központnak, a szülői közösségnek. Iskolánk alapítványa jelentős anyagi támogatást nyújtott, amelyet az eszközök, díjak vásárlására fordítottunk, és minden kisdiák ajándékot is kapott a részvétel emlékeként.
Szatai Tiborné
 tanító